Laitteen pääilmaisimet
Kannattaa aloittaa DKVR-20-13:n teknisistä ominaisuuksista. Kuten aiemmin todettiin, tämäntyyppinen yksikkö viittaa höyrykattiloihin. Sen höyrykapasiteetti on 20 t/h. Mitä tulee työssä käytettävään polttoaineeseen, se on kaasu tai nestemäinen polttoaine. Jäähdytysnesteen yli- tai käyttöpaine kattilan ulostulossa on 1,3 MPa. Lähtöhöyryn lämpötilaa pidetään yhtenä tärkeimmistä indikaattoreista. Se voi olla 194 celsiusastetta kyllästetyn höyryn tapauksessa tai 250 astetta tulistetun höyryn tapauksessa. Tärkeä komponentti on syöttöveden lämpötila - 100 astetta. Tehokkuus laskelmien mukaanon 92 %. Käytetyn polttoaineen kulutus on määritetty kg/h ja se on 1470. Kattila kuuluu suurikokoisiin asennuksiin ja sen massa on 44634 kg.
Laitteen kuvaus
Kattilan rumpu
Erottuvat ominaisuudet
- Yksikön 20-13 ylärumpu on lyhyempi, minkä vuoksi se ei putoa kattilan tulipesään. Samanaikaisesti sekä ylempi että alempi rumpu ovat yhtä pitkiä - 4500 mm. On myös syytä lisätä, että lyhennetyn ylemmän rummun läsnäolo johti siihen, että sen ruiskubetonia ei tarvittu, ja lisäsi myös laitteen luotettavuutta kokonaisuutena.
Ja lopuksi voimme lisätä, että konvektiivisen palkin suunnittelussa ei ole väliseiniä.
Yleiset kokonaisongelmat
Milaaminen. Ominaisuudet
Kattilan DKVR-20-13 asennuksen aikana muuraus on pakollinen osa. Samanaikaisesti sen seinien paksuuden tulisi olla 510 mm - tämä on kahden tiilen paksuus. Kaikilla seinillä tulee olla tämä paksuus takaosaa lukuun ottamatta. Tässä sallitaan pienentäminen 1,5 tiileen tai 380 mm:iin. Lisäksi takaseinä on yleensä päällystetty ulkopuolelta 20 mm paksulla kipsikerroksella. Tämä tehdään imukuppien määrän vähentämiseksi.
Tällaista muurausta pidetään raskaana, ja siksi se on tehty punatiilestä. Täällä käytetään myös fireclay-tiiliä, joilla ne asettelevat uuniin päin olevat seinät. Niiden paksuuden tulee olla 125 mm.
Jälkipolttimen seinämien tulee olla 250 mm paksuja. Palkkiputkien väliin on tehtävä väliseinä. Molemmat näistävuorauksen rakenneosien tulee olla savitiilistä.